Bērze

Bērze, saukta arī Bērzupe, ir Svētes kreisā pieteka Dobeles un Jelgavas novados. Sākas Lielauces paugurainē Austrumkursas augstienes dienvidu daļā. Augštecē līkumo pa paugurainu apvidu, krasti stāvi, apauguši. Augšpus Bikstiem ietek Zušupīte, kas novada Zebrus ezera ūdeņus. Pie Anneniekiem bijušās HES ūdenskrātuve. Līdz 19. gadsimtam Bērze ietecēja pa tiešo Lielupē pie Kalnciema (tagadējā Vecbērze).

Vietējie zina stāstīt, ka savulaik Bērze esot bijusi populāra laivošanas un ūdenstūrisma sacensību upe, taču kā tas mēdz gadīties – HES’i nav nākuši upei par labu.

Maršrutā no Anneniekiem (attālums no Rīgas ~ 80 km) ir trīs slūžas – Anneniekos, Dobelē un lejpus Dobeles- līdz tām netikām. Līdz ar to izjaukta upes dabiskā caurplūde un pašattīrīšanās.

Ūdens daudzums upē lielā mērā atkarīgs no slūžām. Maija sākumā, kad radās izdevība braukt pa upi, pēc sausa pavasara ūdens līmenis braukšanai ar laivu klasiskā izpratnē bija par zemu.  No iecerētajiem ~ 20 km veicām pusi. Pilnam maršrutam līdz Dobelei vai zemāk nepieciešama visa diena.

Upe ir aizgāzta, tomēr Bērze ir pieminēšanas vērta dēļ upes gultnes un Zemgalei neraksturīgās dabas. Akmeņaina gultne mijas ar baltām smiltīm, Latvijas upēm ierasto dubļu maz. Līdz Dobelei  krasti ir mežs. Vasaras ūdens līmenī par ierastu laivošanu jāaizmirst. Pirmos pāris km ūdens nebija, upe pārsvarā brienama.  Par 30 cm lielākā ūdenī brišanas un daļa apnesienu nebūtu.

No ~ piektā km pēc Anneniekiem upe kļūst platāka un nedaudz dziļāka, ūdens pietika posmiem, braucams max 2 līkumus pēc kārtas.  Pēc tam kārtējais brasls vai aizgāzums.

Ja HES vai daba ielietu ūdeni, upe būtu interesanti un tehniski braucama kā aktīvā atpūta – nav taisnu posmu, arī kritums spriežot pēc daudzajiem brasliem izskatījās, ka ir.

Secinājumi:

  • Maršruts piemērots piedzīvojumu meklētājiem.
  • Bērze no Anneniekiem ir skaista upe
  • Formāts – pārgājiens ar laivu
  • Gadalaiks – kamēr upes krastos vēl/vairs nav džungļi
  • Pavasara palu ūdenī varētu būt interesanti
  • Labākās laivas – mazie SOT kajaki, jo daudz jānes un šķēršļi jāpārvar būtu arī lielākā ūdenī
  • Evakuācijas iespējas no upes ir. Skat. kartē.

Kā mēģinājām laivot pa Bērzi skat. bildēs zemāk vai pie FOTO >>