Irbes upe
Irbe

No Usmas līdz jūrai

Laivošanas piedzīvojumu no Usmas līdz jūrai veido savstarpēji savienoti ūdensceļi – trīs upes un ezers. No Usmas līdz jūrai ir apmēram 90 km garš,  parasti 4-5 dienu ilgs ceļojums ar sākumu Engures upē pei Zaļā ciema tilta un finišu Irbes upē pie jūras. No vienas puses loģiski būtu sākt laivošanu Usmas ezerā, taču Engures sākums ir Moricsalas dabas rezervāts, kas nozīmē, ka nepieciešama īpaša atļauja vai jāriskē ar sodu (rezervāta teritoriju un Engures ieteku uzmana arī novērošanas kamera). Tāpēc laivošanu šajā maršrutā sāk Engurē, apmēram divus kilometrus no upes iztekas vai no Ugāles dzirnavām.

Maršruta apraksts

Engure

Pirmā upe – Engure. Maza gleznaina upe, kas savieno Usmas un Puzes ezerus. Atšķirībā no vairuma citām šāda izmēra upēm, laivojama arī vasarā, taču līdzīgi kā citās mazajās upēs iespējami šķēršļi – pāri upei sakrituši koki. Ūdens līmeni regulē caurplūde starp ezeriem un Ugāles dzirnavas. Upe ir līkumota, taisnu posmu maz.

1-2 dienas

~24 km

No Usmas līdz jūrai Puzes ezers

Puzes ezers

Engure beidzas Puzes ezerā. Ezerā var būt vējš un var nebūt vējš. Ja vējš, būs jāairē interesantāk, taču ar lielāku piepūli. Ezers jāšķerso pa aizvēja pusi.

1 stunda

~4,5 km

No Usmas līdz jūrai. Rinadas upe

Rinda

Rinda iztek no Puzes ezera. Upes pirmie 9km ir platāki – būtībā ir mazu ezeriņu virkne. Pēc tiem seko līkumains posms, taču pirms Rindas ciema upe savulaik bagarēta, tātad nozīmē pacietīgu ariēšanu. No Rindas ciema līdz Irbei upē parādās straume.

1-2 dienas

~27 km

Irbes ieteka jūrā

Irbe

Kurzemes populārākā upe, jeb vietējā Gauja. Viedojas satekot Stendei ar Rindu. Upe ir īsa  – nedaudz vairāk kā 30 km, taču skaista. Labs tecējums. Krastus veido smilšu kāpas. Pēdējie 5 km (pēc valdošā viedokļa) salīdzinoši garlaicīgi, taču balvā finišs pie jūras, kas ir to vērts!

1 – 2 dienas

~31 km

Laivu noma no usmas līdz jūrai

Par laivu nomu un loģistiku šajā maršrutā sazinieties ar mums!

Ieteikumi un noderīgi padomi

  • Maršruts piemērots laivotājiem ar pieredzi. 
  • Ērti sasniedzamu veikalu pa ceļam nav. Laivu braucienam nepieciešamie krājumi jāņem līdzi. 
  •  Maršrutu iespējams saīsināt finišējot pie kāda no tiltiem  Rindā vai laivojot  Irbē neaizbraucot līdz jūrai finišēt pie šosejas P124 tilta (Lielirbe)