Papes bāka

Vasaras atpūtu  pie jūras var apvienot ar interesantām aktivitātēm.  Viena no tām – neliela ekspedīcija vai kā mūsdienās ir moderni sacīt “mikropiedzīvojums” – laivošana  gar jūras krastu. Jāpiebilst, ka piekrastes airēšana nav piemērota visiem. Vairumam klientu ar ko sanāk saskarsme ikdienā airēšana plašākos ūdeņos ir nepieņemama, jo ir jāairē – nevar un arī negrib. Daudzi brīnās par ko iet runa, lai gan “civilizētajā” pasaulē – piemēram, tepat Igaunijā atpūtas veids jūras kajakošana komentārus neprasa.

Par laimi arī Latvijā tomēr atrodas cilvēki, kuriem patīk nedaudz pacilāt airi un baudīt jūras brīvību un citas noskaņas dodoties mazā piekrastes ceļojumā. Latvijas piekraste ir laivojama visā 500 km garumā – atliek vien izvēlēties sev tīkamāko jūrmalu (piemēram, Vidzemē Tūja – Vitrupe).

Mūsu klientu ērtībām ērtībām esam ieviesuši dažus standarta maršrutus. Laivas rezervēt vajadzētu iepriekš, jo labos laika apstākļos (kādos tiek laivots jūrā) paļauties, ka pēdējā brīdī būs brīvas laivas ir riskanti. Pāvilostas apkaimē ir daudz kempingu, tāpēc varat izvēlēties tīkamāko un palikt pie jūras uz vairākām dienām.

Laivošana piekrastē (maršrutu piemēri)

Akmeņrags-Pāvilosta

 • Maršruta garums: 1 diena, 10  km.
 • Starts Akmeņragā, finišs Pāvilostā.
 • Apskates objekti – Akmeņraga bāka, neskartā Baltijas jūras piekrastes daba, Pāvilosta
 • Laivas – divvietīgi SOT, jūras kajaki

 Pāvilostas – Jūrkalne

 • Maršruta garums:  1 diena, 16  km.
 • Starts Pāvilostā, finišs Jūrkalnē (stāvkrasts).
 • Apskates objekti – Latvijas piekrastei unikālais Jūrkalnes stāvkrasts
 • Laivas – divvietīgi SOT, jūras kajaki

Ziemupe – Pāvilosta

 • Maršruta garums: 1 diena, 20 km.
 • Starts Ziemupē, finišs Pāvilostā.
 • Apskates objekti – Akmeņraga bāka, neskartā Baltijas jūras piekrastes daba, Pāvilosta
 • Laivas – divvietīgi SOT, jūras kajaki

Ziemupe – Pāvilosta – 2 dienas

 • Maršruta garums: 2 dienas, 20 km.
 • Starts Ziemupē, finišs Pāvilostā.
 • Apskates objekti – Akmeņraga bāka, neskartā Baltijas jūras piekrastes daba, Pāvilosta
 • Laivas – divvietīgi SOT, jūras kajaki

Daži komentāri par laivošanu jūrā

Pirmkārt un galvenokārt pāri visam ir drošība. Jūrā pret to nevajadzētu izturēties formāli.

Būtiskākā lieta: laika prognoze un laika apstākļi uz vietas, kas var neatbilst prognozei.  Pēdējos gadus ar prognozi ir kā ar bitēm – laika apstākļi ir nenoturīgi. Tāpēc jābūt gataviem mainīt plānus. Piemēram, airēt nevis no Pāvilostas uz Akmeņragu, kā sākotnēji plānots, bet no Akmeņraga uz Pāvilostu.  Respektīvi, plānot maršrutu tā, lai var kuģot pa straumei (jā, patiešām, Latvijas jūrā ir stiprākas straumes kā Latvijas upēs) un pa vējam, nevis otrādi. Tā ir vieglāk kā pret vēju un pret straumi. Laika apstākļu dēļ var nākties arī pārcelt braucienu uz nākamo dienu.

Otra, ne mazāk būtiska lieta – laivojot jūrā jādomā ar galvu. Piemēram, ja pēkšņi sākas vējš, nevajag braukt kā vieglāk – griezt laivas purnu pret vilni un braukt iekšā jūrā (neskatoties uz izsmeļošu instruktāžu pēkšņi mainoties situācijai to nez kāpēc mēģina izpildīt lielākā daļa). Jo būs jātiek arī ārā. Ja apgāzīsieties pie krasta, dziļumā apgāzīsieties noteikti! Labāk, lai tas notiek seklā ūdenī tuvāk krastam kā dziļumā, kur straume nesīs dziļāk jūrā un neļaus izpeldēt.

Trešā lieta, jeb biežākā kļūda pat mierīgā ūdeni ir jau vairākkārt minēto straumju ignorēšana. Nesekojot līdzi attālumam no krasta, straume jūs lēni un nemanāmi ievelk arvien dziļāk jūrā. Ja sākas vējš var netikt atpakaļ – apgāzties dziļumā un aizpeldēt pa straumei…. 

Vestes ir obligātas arī tad, ja ūdens ir gluds. Jūrā laika apstākļi uz pretējiem var mainīties pārdesmit minūšu laikā. Nebrauciet tālu no krasta. Vienmēr paturiet redzeslokā pārējās laivas. Vienojaties par rīcības plānu dažādām situācijām. Piemēram, ja tuvojas negaisa mākoņi visi griežam uz krastu un tiekamies krastā. Jāvar sazvanīt vienam otru un laivu iznomātāju, t.i., līdzi jābūt ūdensdroši iepakotam telefonam, ierakstītiem tālruņa numuriem. Nedrīkst doties jūrā ar tam nepiemērotām laivām. Loģiski un vienkārši apsvērumi. Šo sarakstu varētu turpināt, jo cilvēki brīžiem dara visai neizskaidrojamas lietas…

Intruktāža pirms braukšanas tiks sniegta, taču neskaidrību gadījumā nekautrējaties jautāt!

Ievērojot drošības noteikumus laivošana gar jūras malu būs patīkams un bezrūpīgs piedzīvojums!