Upe, kas neatstāj vienaldzīgu. Tā ir patiesība. “Iespējams neglītākā Latvijas upe” – tā nav tiesa, šis vairāk kā reklāmas sauklis. Radies tāpēc, ka daudziem patīk, savukārt citi – nekad vairs.

Upes apraksts

Upe tek cauri līdzenumam. Daļa Užavas atrodas senās Litorīnas jūras gultnē . Atsevišķi posmi bagarēti.

Ja sākot no Stradžiem ( ~30 km līdz jūrai) un Tērandes (5 km zemāk) šur tur vēl var laivot caur koku alejām, tad pēc Sises (~20 km līdz jūrai) upes krastos tikai lauksaimniecības zemes

Var braukt divas dienas – ~30 km no Stradžiem, taču, ja nevēlaties nakšņot “ar odziņu” (vai ērcīti)- pļavā vai krūmos, piemērotu apmešanās vietu īsti nav. Arī krasti ir nepateicīgi izkāpšanai, tāpēc mūsu ieteiktie maršruti ir vienas dienas laivošana – no Sises (~20 km) vai Ziru tilta (~14 km)

Nav tā, ka upē nebūtu straumes. Mērenais tecējums apstājas tikai iebraucot Užavas ciemā, kur upe kļūst platāka.

Upes burvība slēpjas sireālās izjūtās – taisni gabali, kuros airējat zem kārklu velvēm. “Mangrovju” sakņu atsegumi upes krastos. Meliorācijas tuneļi. Nekurienes vidus, kur vien izkāp krastā.

Upe bebru apdzīvota, taču lielāko tiesu koku šie upes pamatiedzīvotāji likvidējuši jau sen. Tagad grauž kārklus, līdz ar to grūtu šķēršļu nav daudz.
Pavasarī, rudenī dominē skarbākas – plašā tukšuma noskaņas (jo krūmiem nav lapu un var vairāk redzēt NEKURIENI).

Vasarā brauciens ir caur zaļām kārklu velvēm. Gari gabali cauri upei pārlīkušu kārklu velvēm… kā džungļos. Šādi ir pārsvarā.

Piekritīsiet – interesanti, ņemot vērā, ka taisnie posmi mēdz būt gari. Ja nē, Užavu laivot nevajag.

Tieši šīs noskaņas ir tās, kāpēc vieniem upe patīk, citiem nē.

Tuvojoties Liepāja – Venstpils (P111) šosejas tiltam jūtams apdzīvotas vietas – Užavas un jūras tuvums. Līdz jūrai ~5 km. Upes krastos mājas, upe kļūst platāka un lēnāka.

  • Finišs pirms pašas jūras labajā krastā pie pussabrukušā gājēju tiltiņa.

Brīdinājums laivotājiem, kuri vēlas skaistu brauciena noslēgumu “atzīmējoties” jūrā: šajā vietā jābūt īpaši piesardzīgiem. To darīt ir droši tikai labos laika apstākļos. Augstā ūdens līmenī Užava ietek jūrā ar straumi, kas kopā ar jūras straumi, vēju un / vai viļņiem ir ideāla bīstamo faktoru ar bēdīgām sekām kombinācija. Laivojot vasarā jāuzmanās no viļņiem jūrā.

Ja vēlaties, var apvienot vienas dienas laivošanu pa Užavu ar nakšņošanu pie jūras pēc laivu brauciena.
Užavas ietekā tas ir legāli – Valsts mežu apmetnes vieta. Pie mīnusiem – lietuviešu tur ir daudz, īpaši brīvdienās visiem vietas var nepietikt.

Alternatīvas upes krastā tuvu jūrai:
• Kempings Krikši
Ganības

Laivu nomas cenas Užavā

Pavasarī un rudenī laivas vedam arī brīvdienās no 6 laivām. Vasarā šos maršrutus apkalpojam tikai darbadienās no 8 laivām. Cenā ietilpst laivu noma, inventāra piegāde un grupas šoferu transports maršrutā.

Sises tilts – jūra ~20 km

• 1 vietīgs kajaks € 40,-
• 2 vietīga smaile, kanoe € 50,-
• 3 vietīga kanoe € 55,-

Ziru tilts – jūra ~14 km

• 1 vietīgs kajaks € 40,-
• 2 vietīga smaile, kanoe € 50,-
• 3 vietīga kanoe € 55,-
• 4 vietīga kanoe – € 60,-